Козацький Колодій (Масниця) в «Мамаєвій Слободі»
Опубліковано: 16 Лют 2017 12:28

Всі знають як святкується російська «Маслєніца», а саме: з блінами та спаленням опудала «зіми»… А чи відомо Вам, українці, які самобутні традиції були у нас в Україні по обидва береги Дніпра? Як святкували та що їли наші прадіди в цей період? Тож, чи знаєте Ви, що тиждень перед Великим постом, на козацьких землях України, красномовно називався «Бабським тижнем», або ж Сиропустом, Пущенням, Масляницею, Масницею, однак найпоширенішою назвою цього свята було Колодій!

Аби довідатись про давні українські традиції «Колодія» (Масниці), приходьте святкувати в козацьке селище «Мамаєва Слобода»!

Початок народних гулянь на свято «Колодія» (Масниці) як 25 так і 26 лютого 2017 року о 12–00. О 15–00 як в суботу так і в неділю початок змагань «Українські вареники проти російських «блінов»

Впродовж семи днів святкування Колодія (Масниці), починаючи з понеділка, господиням годилося  щодня готувати макітру вареників з сиром, щедро присмачуючи їх вершками, маслом чи сметаною. Вареник із сиром на Колодій (Масницю) в козацьких землях України був головною ритуальною стравою на відміну від земель Московії (Росії), де головною стравою на «Маслєніцу» були «Бліни». Не дарма ж наші прадіди Запорозькі козаки, кепкуючи над москалями, казали, що на Масляну «… і турки вареники їдять!». А про нас, православних християн, і мови не може бути!

Істо­ри­чна довідка:

Ось як опи­сує зро­зумі­лими для росіян тер­мі­нами свято Масля­ної (Коло­дія) на укра­їн­ських зем­лях, ще у дале­кому 1850 році, себто 167 років тому, вида­тний укра­їн­ський етно­граф та гро­мад­ський діяч М.Маркевич в газеті «ПЕТЕРБУРЖСКИЕ ВЕДОМОСТИ»: «В конце фев­раля при­хо­дит Масля­ница; жен­щины воло­чат колодку, т.е. идут по домам  и при­вя­зывают паруб­кам и див­кам неболь­шую колодку к ноге, в нака­за­ние за то, что не всту­пили в брак в про­шлый Мясоед. Эту колодку можна снять не иначе как за неко­то­рый выкуп; на собра­ные деньги пируют и вме­сто бли­нов москов­ских подают варе­ники со сме­та­ною; на масля­нице это глав­ное блюдо».

В народі побу­ту­вало прислів‘я: «Чекайте варе­ники, при­йде і на вас Масниця»!

Крім варе­ни­ків із сиром наші пра­ба­бусі в «баб­ський тиждень» готу­вали сир­ники, сирні баби, баби до вер­шків і ряжанки, сма­жили нали­сники з сиром, варили локшину і галу­шки на молоці, а також робили багато ряжанки, коло­тухи, роз­ти­ра­чки, моло­чної каші з гре­чкою, моло­чний кисіль ну і без­ліч інших моло­чних страв які ще могли вига­дати вправні укра­їн­ські моло­диці. На Коло­дій (Масницю) пра­гнули наїстися «про запас» на цілих сім дов­гих тижнів весня­ного Вели­кого посту. Однак Коло­дій, або ж Масляна у коза­ків це був період не тільки для того, аби наїстись «про запас» усі­ля­кої вся­чини з моло­чних про­ду­ктів, але й час коли парубки шукали собі пару, тобто виби­рали собі наре­че­них. Адже впро­довж Вели­кого посту не можна було не тільки їсти м‘ясні та моло­чні страви, але й забо­ро­ня­лось навіть близько під­хо­дити до дів­чат. Саме в цей період нео­дру­же­ним прив‘язували до ноги дерев‘яну «колодку», від того і пішла назва «Коло­дій». «Колодку» нео­дру­же­ним паруб­кам та дів­кам мали право прив‘язувати лише одру­жені моло­диці. Це вони з жар­тами робили впро­довж всього «баб­ського тижня».

Тож про­довж тижня, почи­на­ючи з поне­ділка, зазда­ле­гідь домо­вив­шись, жінки зби­ра­лися в шинку – «щоб поко­лод­ку­вати», після цього, замо­вивши наливки, виго­ло­шу­вали здра­виці (тости) і вітали одина одну. Все це носило жар­тів­ли­вий хара­ктер. Доро­слих чоло­ві­ків та жінок «карали»  за те, що не одру­жили у цьому році своїх дітей, прив’язавши колодку до лівої ноги, а дів­ча­там та хло­пцям на ліву руку або до пояса…

Жіно­цтво робило склад­чину  із при­не­се­ного сиру, варе­ни­ків, масла, яєць і горілки. Кожному чоло­віку чи парубку, хто на ту пору захо­див до шинку, моло­диці чіпляли колодку, зазда­ле­гідь заго­тов­лену напе­ре­до­дні, за що він мав від­ку­пи­тися поста­вивши мого­рич медо­ву­хою чи горіл­кою та потан­цю­вати з ними…

На Над­дні­прян­ській Укра­їні кожен день свя­тку­ва­ння Коло­дія, тобто Масля­ної, мав свої «іменні накли­чки».

В поне­ді­лок «колодка наро­ди­лася»,
у вів­то­рок «хре­сти­лася»,
середа – «похре­стини»,
в четвер – «поми­рала»,
в п’ятницю її «хоро­нили»,
а в суботу «опла­ку­вали».
В неділю, остан­ній день Масля­ної, молодь «воло­чить колодку»! Співи, музики, танці тяглися аж до опів­ночі. Поча­сту­вав­шись, гурт співав: «Чому мені горі­ло­чки не пити, коли в мене хоро­шії діти…».

Охочі змо­жуть зазда­ле­гідь забро­ню­вати собі сто­лик у «Шинку – коса над чар­кою», або одну із хат на «Мама­є­вій Сло­боді» за тел.. 066–091–12–79; 044–361–98–48

У нас в козацькому селищі «Мамаєва Слобода» все буде точнісінько так, як у 1850 році в газеті «Петербуржские ведомости» описав для росіян  етнограф М.Маркевич. Велетенський стовп із подарунками для найспритніших, ярмарок народних майстрів, багато вареників із сиром, гурти жартівливих дівчат, троїсті музики та козаки верхи на конях та запряжених кіньми санях, допоможуть Вам відчути колоритну атмосферу козацької Наддніпрянщини.

Ласкаво запрошуємо Вас в «Мамаєву Слободу» на козацький Колодій, або ж свято українського вареника з сиром, як головної страви на Масницю!

Наші послуги

Страви в шинку

Вартість входу

60грн

Пільгові ціни(громадяни України)

 • 40грнПенсіонери
  При наявності пенсійного посвідчення
 • 40грнШколярі
  При наявності учнівського квитка
 • 40грнСтуденти
  В будні несвяткові дні при наявності студентського квитка

Безкоштовний вхід(громадяни України)

 • Дошкільнята
 • Інваліди І-ІІ груп
  За умови наявності пільгового посвідчення
 • Солдати та сержанти-строковики
  Збройні сили України
 • Ветерани АТО
  За наявності посвідчення Учасника бойових дій (УБД)

Наша адреса
вулиця Михайла Донця, 2, Київ
Це на теперішньому масиві Відрадний поблизу Національного авіаційного університету
Що до нас їде?
 • 27
  Від станцій метро Петрівка та Шулявська
 • 433
  Від перетину Хрещатика і бульвару Тараса Шевченка
 • 201
  Від станції метро Шулявська
 • 427
  Від станцій метро Палац Спорту та Шулявська
Весь транспорт їде до зупинки «вулиця Михайла Донця»